Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Co si ujasnit, než nějaký pořídíte?

Co musíte vědět před pořízením karavanu nebo obytného vozu….

Legislativa a její omezení, jaké je cestování s nimi a jaký typ karavanů nebo obytných vozů je právě pro Vás?

Řidičský průkaz s omezením hmotnosti

Základní potřebou je řidičský průkaz sk. B, který ale často nestačí a budete tudíž potřebovat sk. B + E (tj. vozidlo sk. B + přípojné vozidlo do 3.500 kg). Pro sk. B platí omezení do 3.500 kg pro vozidlo i s přípojným vozidlem. Samozřejmostí při tažení karavanu je taky vozidlo, kterým karavan zvládnete bezpečně utáhnout a ubrzdit. 

Pokud se zaměříme na obytné vozy či zastavené dodávky, příkladem můžeme brát Fiat Ducato, VW Transporter a další, jejich celková hmotnost obvykle 3.500 kg nepřesáhne, čímž Vám vystačí řidičský průkaz sk. B.

Pak jsou tady ještě klasické „obytňáky“, kde už většinou jejich hmotnost přes 3.500 kg jde, tudíž je potřebné vlastnit sk. B + E.

Pečlivější plánování trasy, zvýšená opatrnost na cestách

Řízení přípojných karavanů, klidně i běžných přívěsů, může být pro někoho stresující. Není se, ale čeho bát. Určitě byste se neradi dostali do slepé ulice a trápili se při cestě zpět couváním a podobně, doporučujeme tedy trasu pečlivě vybírat a plánovat. Zvýšenou opatrnost byste měli věnovat i řízení za silnějšího větru nebo samotném zatáčení, přece jen vítr někdy dokáže být nepříjemný a trochu Vám „zamávat“ s řízením. O tom se ale rozepíšeme jindy…

Před koupí zvažte to, jak chcete karavan využívat

Plánujete cestovat pouze po kempech? Nebo naopak jet takzvaně „na slepo“ za dobrodružstvím? I to by mělo být zváženo před pořízením karavanu. V kempech naleznete veškeré základní vybavení a zázemí, kterým se nemusíte až tak důkladně zaobírat při výběru karavanu – stačí Vám tedy menší koupelna a ne tak pestře vybavený. 

Pokud jste ale více zastánci dobrodružství a nebudete se plánováním tras do kempů až tak zaobírat, doporučujeme vybrat karavan s větším sociálním vybavením. Karavan je možno libovolně upravit, ale určitě byste měli brát ohled na útulnější koupelnu, kuchyňku, zásobníky vody. Vše se také dá dodělat postupně, ať zvolíte při koupi jakýkoliv karavan.

O tom, jaký karavan zvolit dle interiéru a vybavení si můžete přečíst ZDE

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email