Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Jak správně vybrat a konfigurovat interiér?

Na cestách budete v interiéru trávit celou dobu Vaší cesty. Je proto důležité, aby byl interiér útulný a cítili jste se v něm dobře. Dejte si na čas a vyzkoušejte si život v karavanu nebo obytném vozu „na nečisto“.

Zaměřte se na funkčnost věcí v interiéru

Ideální je, aby vybrané věci sloužili k co nejvíce více účelům. Měly byste vynechat věci, které jednoduše můžete využívat v kempech, a nemusí tedy zabírat mnoho místa uvnitř.

Doporučujeme se zaměřit na kuchyň

Myslete především na své potřeby! V kuchyni budete denně trávit nějaký ten čas, myslete proto na Vám vyhovující rozestavění kuchyně, jak už prostorově, tak kuchyňské linky samotné. Kuchyň by měla být nejlépe situována u vstupu vzhledem k lepší ventilaci při vaření, je tedy ideálnější volbou než kuchyně umístěné na koncích interiéru. Lepší volbou je také podélná kuchyň, než rohová. Nejen kvůli prostorové přehlednosti a lepší ventilaci, jak jsme zmínili výše, ale také kvůli rozložení váhy konkrétně karavanu. Zaměřte se taky na vybavení spotřebiči nebo velikost pracovní desky. Standardně by v kuchyni neměl chybět dvou – tří ploténkový vařič, lednice s mrazákem, bojler.

Výška a prostornost

Při výběru karavanu určitě nespěchejte, pečlivě si karavan prozkoumejte a projděte se v něm. Karavany jsou různě vysoké, proto v ohledu na Vaší postavu vyzkoušejte, zda Vám vyhovuje výška stropu, velikost postele, sprchy či toalety. Zahrajte si se svým partnerem alespoň na pár minut na situace běžného života, zda se v karavanu dokážete volně pohybovat.

Bojler, odpadní nádrže, nádrže pro pitnou vodu

V ohledu na Vámi vyhledávaný způsob cestování dbejte větší pozornost výše zmíněným prvkům. Pokud se chystáte cestovat mezi kempy, nádrže či nádoby Vám stačí s menší kapacitou, jelikož sprchy, toalety i pitnou vodu využijete v kempu. Pokud ale budete cestovat pouze ve Vašem karavanu, měli byste vyhledávat kvalitní bojler a samozřejmě větší kapacitu odpadních nádrží a nádrží pro vodu.

Výbava karavanu a obytného vozu je důležitá

Samozřejmě lze časem kdeco dokoupit a dodělat. Může se to ale dost prodražit, pokud nejste „domácí kutil“, který si s úpravami bude chtít poradit sám. Nesnažte se ušetřit na důležitých prvcích výbavy s domněním, že si to dokážete v průběhu času dodělat. Může se pak stát, že to prostorově nedopadne dobře a budete litovat, že jste nepořídili karavan s již zakomponovaným prvkem, který potřebujete.

Tím samozřejmě netvrdíme, že byste měli v interiéru chtít co nejvíce věcí, jak jen půjde. Dobře promyslete, že opravdu využijete věci, na kterých lpíte. Znamená to totiž také váhu navíc, nabíjení veškerých spotřebičů a cena se s každým prvkem vyšplhává výš a výš.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email