Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Zajišťujete bezpečně přívěs před jízdou?

Nestává se to často, ale stát se to může a proč tomuto nebezpečí nepředejít? V několika zemích Vám za nesprávné zapojení bezpečnostního lanka hrozí dokonce pokuty.

Ačkoliv v Evropě neexistuje jasná právní úprava skrze upevnění bezpečnostního lanka, je třeba dodržovat určité kroky. Karavany jsou nejčastěji již vybaveny vlastní nájezdovou brzdou. Brzděním vozidla se tlak přenáší právě na karavan a jeho brzda se aktivuje. V případě neočekávaného utržení přívěsu se brzda aktivuje a zabrzdí jej. Tuto funkci nám splňuje správné zapojení lanka k tažnému vozidlu. Ke správnému zapojení Vám může dát pokyny i výrobce Vámi používaného tažného zařízení. Nejpoužívanější způsob je lanko umístěné ve smyčce nad závěsem. Je to jednoduché, ale ne úplně bezpečné. Lanko se opravdu lehce může sklouznout přes tažné zařízení a nebo se odtrhnout i s ním.

V některých evropských zemích existují právní předpisy, které stanovují, jak musíte mít Váš karavan připevněn. Zde je vyžadován držák bezpečnostního lanka, který namontujete na tažné zařízení. Dopřejete si tak klidnější a bezpečnější cestování za doslova pár korun, které tento držák stojí.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email