Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

S karavanem do Chorvatska

Pokud se chystáte letos na dovolenou do Chorvatska a je to Vaše první cesta do této země, máme pro Vás pár užitečných informací. Pro vstup do Chorvatska postačí občanovi ČR pouze platný občanský průkaz nebo dítěti pas. Pokud cestujete i se svým domácím mazlíčkem, psem či kočkou, je potřeba mít vyřízený pas i pro něj. Samozřejmostí je potvrzení o očkování proti vzteklině, které nesmí být mladší než 21 před příjezdem do země a zvíře musí být označeno čipem.  Pokud jste majitelem velké smečky, do Chorvatska si můžete vzít max 5 domácích mazlíčků na osobu. Smůlu mají majitelé psů typu bull, ti mají totiž vstup do země zakázán. S jedinou výjimkou a to, když je zvíře zapsání v plemenné knize schválené Mezinárodní kynologickou asociací.

Rychlostní limity pro karavany a obytné vozy

Pokud se vydáte na cestu vícero karavany společně, platí pravidlo, že musíte mít ve vozidle výstražné trojúhelníky dva. Jeden pro sebe a druhý pro další vozidlo. Obytné vozy a přívěsy nesmí být širší než 2,55m. Délka obytných vozů bez zvláštního povolení je 12m a karavanu 18.75m. V Chorvatsku se na dálnicích platí mýtné v závislosti na ujeté vzdálenosti. Platit lze v hotovosti v eurech či kunách nebo kartou. Výše mýtného se liší dle kategorie vozidla. Pokud máte v autě chorvatský transpondér pro elektronické placení mýtného, můžete si zkrátit čekání na mýtných branách využitím rychlých pruhů, a ještě ušetřit pár procent na poplatcích. Lze jej zakoupit na mýtných stanicích a využít pro všechny druhy vozidel.

A která kategorie vozidel platí pro karavany a obytné vozy v Chorvatsku? Obecně platí, že osobní automobily, obytné vozy do výšky 1,90m spadají do kategorie 1. Obytné vozy do 3,5 t a karavany s tažným vozidlem do výšky 1,9 m patří do kategorie 2. Obytné vozy o celkové hmotnosti nad 3,5 t a karavany s tažným vozidlem o výšce nad 1,9 m patří do kategorie 3.

Limit alkoholu pro řízení vozidla v Chorvatsku je obecně 0,5 ‰. Pro řidiče do 25 let a řidiče vozidel nad 3,5 t je limit 0 ‰. V Chorvatsku není povoleno kempovat mimo oficiální kempy. A to ani na soukromém pozemku, veřejných prostranstvích či parkovištích. A to platí i pro přespání jen na jednu noc.

Evropské číslo pro tísňové volání je pro Evropu stejné a to 112, které je dostupné bezplatně přes pevnou linku i mobilní telefon bez předvolby. Přejeme Vám příjemnou cestu.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email