Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Rady, na co nesmíte zapomenout při plánování dovolené

Při plánování dovolené na „divoko“ jsou mezi námi dva typy lidí. Jedni si vyberou cílovou destinaci a vše ostatní nechají náhodě. Druzí si důkladně dovolenou plánují, aby na nic nezapomněli. Pokud patříte do druhé skupiny, přinášíme Vám pár rad, na co byste určitě neměli zapomenout.

Ať už se aktuálně chystáte na dovolenou za lyžováním nebo pomalu začínáte plánovat jarní či letní dovolenou za teplem, především pokud máte děti, je potřeba být připraven na možné komplikace a nepodcenit celkovou přípravu.

Pokud máte celoročně připravený karavan k výjezdu, můžete samozřejmě odcestovat „ze dne na den“. Doporučujeme naplánovat trasu samotnou, včetně možných zastávek nebo třeba i míst k natankování vozidla. Nezapomínejte také na dálniční známky v případě, že se chystáte dálnice využít. V případě přespávání v kempech si zjistěte dostupnost. Pokud víte, kam konkrétně chcete dorazit, zjistěte si více informací o daném místě, abyste po příjezdu měli program na celý den – možné výlety či zajímavá místa v okolí cílové destinace. Nezapomeňte si ověřit, zda v daném termínu neplatí pro cílové místo nějaké Státní svátky, které by Vám mohli plány zkomplikovat. Pro případy nouze mějte také nějakou hotovost v místní měně, ač už dnešní doba většinou nabízí možnost bezkontaktní platby.

Pokud se chystáte mimo zemi, nezapomeňte také na zahraniční připojištění pro sebe i zbytek posádky. Samozřejmostí je také pojištění vozidla samotného, včetně potřebných dokladů k jeho provozu. Na cestách také můžete využít tzv. Stellplatz, což je místo přímo určené pro zastavení a odpočinek s obytnými vozy či karavany. Obvykle nabízí dobré sociální vybavení. Užijte si odpočinek s nějakou hrou. Ať už jsou to karty, nějaká stolní hra nebo třeba badminton či kola. Myslete na to, že Vám nemusí vyjít počasí a budete se muset zabavit vevnitř karavanu.

Abychom Vám dali konkrétní tipy na portály, kde hledat vhodná místa na výlety, doporučujeme tedy konkrétně Trip Advisor, Facebook, Instagram nebo internetové stránky konkrétních lokalit.

Věci na cestu si chystejte rozumně přiměřeně k počasí v cílové destinaci. Pokud nemáte ve svém karavanu mnoho úložného prostoru, přehnané množství oblečení či bot Vám na cestách bude obzvlášť komplikovat život. Myslete také na rozumné rozmístění váhy Vašeho karavanu v rámci bezpečnosti na cestách. Všechno vybavení by mělo být bezpečně připevněno, aby se při prudkém brzdění nepohnulo.

Připravit karavan před cestou můžete především vyprázdněním odpadní nádrže či nádrže toalety. Naopak nádrž na pitnou vodu nemusíte zcela plnit – toto můžete udělat v kempech či Stellplatzech. Před cestou samotnou vypněte plyn a vodu, zavřete a zamkněte všechny skřínky, okna, dveře a řádně zajistěte všechna zavazadla a vybavení.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email