Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

První jízda s karavanem

Koupili jste si svůj první obytný přívěs a už se těšíte, jak vyrazíte na cestu? Než se na ni vydáte, rádi bychom se s Vámi podělili o pár cenných rad našich zkušenějších kolegů, které by Vám mohly přijít vhod.

  1. První krok, který byste měli udělat je, sáhnout do peněženky a překontrolovat svůj řidičský průkaz. V něm zjistíte, zdali můžete řídit soupravu vzniklou spojením auta a tažného vleku.
  2. Další krok je naplánovat si zkušební jízdu. Přece jen řízení vozidla, které za sebou táhne přívěs je jiná než řízení samotného auta. Vyberte si nějakou méně frekventovanou silnici a na zkušební jízdu si přiberte vhodného parťáka, který Vás bude dobře navigovat při nácviku couvání a otáčení se. Pokud jste si koupili karavan s vychytávkou jménem „mover“, bude pro Vás parkování mnohem snazší. Je to praktické dálkové ovládání, s kterým dokážete lehce manipulovat i s odpojeným přívěsem.
  3. Když už jste si osvojili jízdu a couvání, přichází další bod a tím je kontrola všeho zařízení a jeho obsluha. Nejprve se pečlivě seznamte s konstrukcí karavanu a jeho obsluhou. Zejména se zaměřte na systém ovládání a zajištění spojovacího mechanismu. K tomu, co se stane, když se obytný přívěs odpojí od vozu, existuje mnoho vtipných historek, ale bohužel i pár s vážným koncem. Pečlivě tedy nastudujte otevírání, zavírání a zamykání spojovacího mechanismu (čuby).
  4. Dále pak překontrolujte zásuvku, že je ve stejném osazení jako zásuvka auta. Pokud ne, vyřeší to redukce. Aby Vám časem nezkorodoval spoj, je potřeba jej udržovat v čistotě a občas promáznout olejem na kontakty. Předejdete tak problémům, že něco v karavanu nesvítí nebo naopak bliká.
  5. Když už jste prošli a zkontrolovali celý karavan, podívejte se i na rezervní kolo. Pokud jej obytný vůz nemá, je třeba ho dokoupit i s vhodným heverem.
  6. Než budete plánovat trasu dovolené, zjistěte si výšku karavanu, abyste věděli, kterému podjezdu se musíte vyhnout a kudy vede objízdná trasa.
  7. Před samotnou jízdou pak doporučujeme převážit naložený karavan. Je dobré vědět, jakou hmotnost za sebou táhnete. Karavan je potřeba převažovat odpojený, abyste měli reálnou hmotnost.
  8. A poslední krok je kontrola pojezdového kolečka, které musí být zasunuté kličkou na minimální délku tak, aby se na nerovném povrchu nedotýkalo země.

Přejeme Vám šťastnou cestu.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email