Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Plně elektrický koncept obytného vozu Winnebago  

Obliba cestování ve vlastním obytném voze či karavanu neustále roste a poslední dva roky covidové pandemie tomu jen napomohly. Škála potencionálních zákazníků je široká a pestrá a automobilky se snaží reagovat na veškeré jejich požadavky. Jednou ze společností, které cílí na ekologicky smýšlející zákazníky je firma Winnebago, nabízející první plně elektrický obytný vůz s nulovými emisemi. Společnost Winnebago předvedla v druhé půli ledna svůj koncept elektrického obytného vozu na Floridské RV SuperShow 2022. Jedná se o promyšleně upravený minivan Ford Transit s elektrickým pohonem Lightning eMotors s 86 kWh baterií. Uvnitř vozu najdete prakticky řešený interiér obsahující sprchu, kuchyňský kout a postel.

Celý tento koncept ekologického karavaningu má však jednu zásadní vadu na kráse, a to je krátká dojezdová vzdálenost vozu, která je max 200 km.  Je to způsobeno tím, že pro stávající baterie a elektrické pohonné jednotky jsou rekreační vozidla přiliž těžká. S touto překážkou se potýká nejen Winnebago, ale i ostatní společnosti přicházející na trh s elektrickými obytnými vozy.

Jak ale vývoj na trhu naznačuje, elektrická auta mají budoucnost. A  proto se jistě brzy dočkáme vývoje a inovací těchto vozů, které se s takovými problémy již potýkat nebudou.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email