Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Na co si dát pozor při koupi staršího karavanu?

Koupě staršího karavanu – na co si dát pozor?
Chystáte se pořídit starší karavan? Poradíme Vám na jaké věci se zaměřit, co je důležité vědět a na co si dát velký pozor. Důležité je rozmyslet se, jaký typ a velikost karavanu Vás zajímá. Je ale téměř jasné, že postupem času po několika prožitých dovolených s karavanem zjistíte, že Vám něco chybí nebo byste něco chtěli jinak.

Ujistěte se, že není karavan bouraný
Nejdůležitější je, vybrat karavan, který nebyl v minulosti bouraný. Pokud karavan už nějakou nehodu za sebou má, poznáte to, že je nějak „hnutý“. Je potřeba si všímat obložení lišt, oken, jejich rámů a spasování všech dalších věcí. Pokud byl karavan bouraný, jde to mnohdy poznat i na barvě vzhledem k přechodům a změnám odstínů barev z lakování. Na karavanu zajisté najdete malé šrámy z parkování nebo běžného využití, což se stane každému, ale ujistěte se, že není poškozená žádná nosná část karavanu.

Nesmíte cítit zatuchlost a vlhkost
U karavanu je také podstatné, aby nebyl interiér navlhlý nebo dovnitř nezatékalo. Při jízdě se karavan třepotá a poskakuje na vozovce, což může způsobit drobnou netěsnost stěn a do karavanu se dostane vlhkost. Jednoduše toto poznáte svým čichem, jde cítit jistá zatuchlost, nebojte se ani přičichnout přímo ke stěně. Zkontrolujte pevnost stěn a to jednoduše tlakem své dlaně na stěnu. Ty se nesmí prohýbat pod tlakem dlaně, vzhledem k mnohem větší zátěži za jízdy je toto určitě špatné znamení.

Otestujte brzdy, podvozek a světla
Pozornost věnujte také funkčnosti brzdy karavanu. Nezapomeňte jí řádně otestovat spolu s elektroinstalací. Zkontrolujte funkčnost žárovek a především blinkrů. V případě problémů a následným argumentem, že žárovka zrovna nefunguje, trvejte na okamžité výměně. Jednoduchá nefunkčnost žárovky totiž může znamenat problém s elektrikou, která Vás může stát dost peněz. Zkontrolujte také pevnost podvozku a stav pneumatik.

Funkčnost spotřebičů, odpadu a vodního vedení
Interiér karavanu si pořádně prozkoumejte. Pusťte vodu a zkontrolujte, zda v pořádku teče, neprotéká odpad a podobně. Otestuje i funkčnost WC ale i veškerých dalších spotřebičů, abyste nemuseli hned ze startu řešit opravy či výměny spotřebičů za nové. Zkontrolujte taky podlahu a veškerý nábytek, abyste nepřehlédli nějaké vážné poškození.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email