Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Jak vybrat vhodné auto pro tažení karavanu?

K tažení karavanu je bez pochyby nejdůležitější vhodný vůz, které Vám usnadní veškeré cestování. Při vybírání je potřeba vše promyslet, jelikož jízda s karavanem musí být klidná a plynulá. Tažný vůz byste měli vybírat v ohledu na váhu Vašeho karavanu. Vůz by měl být dostatečně těžký, aby jej váha karavanu nepoškodila (berte v úvahu maximální přípustnou váhu karavanu).

Každé vozidlo má na svém tažném zařízení stanovenou maximální zatížení. Ověřte si, zda jej Váš karavan nepřevyšuje. Obecně platí, že by karavan neměl vážit více, než 85% váhy tažného vozu. Podstatný je samozřejmě také výkon a točivý moment motoru. Udávaná ideální hodnota je 80 koní na 1 tunu hmotnosti karavanu. Není to zákonem stanovený parametr, ale ve svém zájmu byste i na tohle měli klást důraz, abyste na cestách neměli žádné problémy s nedostatkem výkonu.

Jelikož jde o sezónní záležitost, myslete na to, že pravděpodobně vybraný tažný vůz Vám bude po zbytek roku sloužit na denní přemisťování a proto by mělo splnit i Vaše ostatní kritéria při výběru. Nejde ale o levnou záležitost, kterou budete po měsíci chtít měnit. Při výběru také otestuje, zda Vám vyhovuje zrychlení a jízda do kopce třeba s pár lidmi ve voze. Pokud budete pociťovat nedostatečný výkon, při zaháknutí karavanu bude zajisté nedostatek mnohem větší. V dnešní době patří mezi nejoblíbenější vozy k těmto účelům vozy kategorie SUV.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email