Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Jak udržet karavan suchý? Vlhkost je vážně poškozuje.

Při dlouhodobějším odstavením karavanu nebo v období, kdy karavan nemáte možnost pravidelně větrat, dochází k riziku vzniku vlhkosti uvnitř. Vlhkost je opravdovým nepřítelem všech karavanů, ale dá se s ní také bojovat. Neustálému tvoření vlhkosti v karavanu trvale nemůžete zabránit. Vlivem počasí nebo i běžného užívání, jako například vařením zde vlhkost vzniká. Při pohybu na cestách karavan často větráte nebo vytápíte, což je v jeho velký prospěch, ale pokud je karavan odstavený, je potřeba dodržet pár věcí pro jeho ochranu – ideálním řešením jsou pohlcovače vlhkosti. Pokud vlhkost budete ignorovat, začnete pociťovat nepříjemný zatuchlý zápach, později pak i vznik plísně. Vlhkost vzduchu se dá měřit pomoci vlhkoměrů. Ideální a příjemná vlhkost je od 40% do 70%. Pokud ale teplota klesne, vlhkost stoupne.

Čím konkrétně tedy zabránit vlhkosti? 

Jednou z možností jsou pohlcovače vlhkosti na chemickém principu. Jde o silný solný roztok pohlcující vodu – vytahuje ze vzduchu vlhkost, kterou ukládá do krystalové mřížky. Ta se nakonec rozpustí a odteče do připravené nádoby. Z tohoto procesu rozhodně nevzejde čistá voda, ale roztok soli, který je nutné vylít. Tyto systémy zvládnou podle druhu absorbovat několik litrů vody po dlouhou dobu a nepotřebují vlastní přívod elektřiny. Podobně se dá také využít doma vytvořená varianta a to hrnec plný soli, který umístíte do prostoru v karavanu.

Další z možností jsou obnovitelné odstraňovače vlhkosti. Příkladem použijeme vak Multi-Dry, ve kterém je použit oxid křemičitý. Vaky se mohou plnit také dalšími látkami pohlcující vlhkost. Látkami se tedy plní látkové vaky, které umístíte do prostoru. Náplň vaku nasává vlhkost ze vzduchu, ale výhodou je, že při parných dnech vlhkost zase zpětně může vydávat. Obnovitelné jsou právě tímto způsobem, kterého můžete docílit také například v rozehřáté troubě, kdy z nich takto dostanete nasátou vlhkost.

Třetí možností je poté pohlcovač vlhkosti, ke kterému je ale potřebný pravidelný přísun energie ze zásuvky, proto není úplně nejvhodnější pro odstavený karavan. Tyto typy pohlcovačů pracují na principu kondenzace a vlhkost poté odkapává do nádobky.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email