Karavan Guru
Karavan Guru

Světošlápek a nadšenec do cestování napříč Evropou. A pokud čas dovolí, trávím volné chvíle úpravami svého karavanu nebo společně vyrážíme na výlety.

Jak správně připravit karavan či obytný vůz na zimu?

Po ukončení letních výletů a cestování je potřeba obytný vůz či karavan důkladně zazimovat, abyste předešlý zbytečným a nechtěným problémům. Co vše je tedy potřeba udělat?

Samozřejmě se najde mnoho majitelů, kteří svůj vůz zaparkují do garáže, zamknou a dál nic neřeší. Když jemu ale věnujete pár hodin péče, prodloužíte značně jeho životnost a pevnost. Navíc při jeho důkladném čištění a kontrole můžete zjistit různé nedostatky, které zavčasu podchytíte.

Nejdůležitější ze všeho je mít správné prostory pro „uskladnění“. Nedoporučujeme parkovat pod stromy nebo na místech, kde by byl vystavován vysoké vlhkosti. Pokud jednoduše nemáte vlastní vhodný pozemek, nebude problém ve Vašem okolí sehnat hlídané parkoviště. Když už budeme mít karavan či obytný vůz zaparkovaný na místě, doporučujeme karavan nechat postavený na vysouvacích nohách, případně jej čas od času posunout, aby nedošlo k poškozením pneumatik. Stačí ale karavan přizvednout, čímž pneumatikám značně ulevíte. Současně je také do pneumatik dostat více vzduchu, aby byly odolnější.

Pokud chcete svůj karavan zakrýt v případě, že nebudete parkovat pod střechou, určitě nepoužívejte levné igelitové kryty. Je zde vysoké riziko, že se pod ním bude držet vlhkost a ta bude velmi negativně působit na jeho nosné části. Nejsme zcela zastánci plachet a krytů na karavany, proto doporučíme vyhledávat místo, které bude střechou kryté.

Před samotným odstavením svůj karavan či obytný vůz řádně očistěte zvenčí. Umyjte veškerá gumová těsnění kolem oken a naimpregnujte je, aby přes zimu neztvrdly. Zkontrolujte také, zda všechny těsnění fungují tak, jak mají a aby nikdy neprosakovala voda, čímž by se tvořila vlhkost v interiéru. Zkontrolujte mechanické věci karavanu, jako jsou brzdy nebo kabely a pneumatiky dofoukejte na vyšší tlak, abyste předešli poškození.

Tím bychom mohli mít exteriérovou stránku řádně podchycenou a můžeme se vrhnout na péči interiéru.

Sdílejte tento článek

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email